Omicron varyantı Avrupa'da yayılmaya devam ediyor! Omicron (Nu) varyantı nedir, belirtileri nelerdir, hangi ülkelerde görüldü?

Koronivirüs salgınında yeni varyantların ortaya çıkması korku ve panik havasının yeniden oluşmasına neden oluyor. Son olarak Güney Afrika'da tespit edilen DSÖ tarafından Omicron adı verilen yeni varyant konusunda uzmanlar tarafından yapılan açıklamada varyantın içerisinde 32 farklı mutasyonun tespit edildiği açıklandı. İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen Omicron varyantı Botsvana, Hong Kong'ta tespit edildi. Türkiye omicron varyantına önlem almak amacı ile 5 Afrika ülkesine seyahati yasakladı. OMİCRON VARYANTI NEDİR? Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün corona virüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu. Bilim insanları, “Bu varyant şu ana kadar karşılaştıklarımız arasında en tehlikelisi olabilir” yorumunu yaparken şu ana kadar sadece 10 vaka tespit edildiği belirtildi. Üç farklı ülkede bulunduğunu açıklayan London College Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Profesör François Balloux, “Bu varyant muhtemelen teşhis konulmayan bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradı” dedi. OMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR? Güney Afrika'da ortaya çıkan Omicron varyantının belirtileri için yeni ortaya çıkan herhangi bir yeni semptom olup olmadığına dair henüz bir rapor yer almazken bilim insanları tarafından yapılan açıklamada teşhis konulamayan bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradığı tahmin ediliyor. OMİCRON VARYANTI HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ? DSÖ tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar B.1.1.529 mutasyonu taşıyan 100’den az vakanın rapor edildiği ifade edildi. Vakaların çoğunlukla Güney Afrika’da doğrulandığını belirten DSÖ, yeni mutasyonun Hong Kong, İsrail, Botsvana ve Belçika’da da tespit edildiğine dikkat çekti. TÜRKİYE'DEN OMİCRON VARYANTINA KARŞI İLK HAMLE Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir” dedi.

Omicron varyantı Avrupa'da yayılmaya devam ediyor! Omicron (Nu) varyantı nedir, belirtileri nelerdir, hangi ülkelerde görüldü?

Koronivirüs salgınında yeni varyantların ortaya çıkması korku ve panik havasının yeniden oluşmasına neden oluyor. Son olarak Güney Afrika'da tespit edilen DSÖ tarafından Omicron adı verilen yeni varyant konusunda uzmanlar tarafından yapılan açıklamada varyantın içerisinde 32 farklı mutasyonun tespit edildiği açıklandı. İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen Omicron varyantı Botsvana, Hong Kong'ta tespit edildi. Türkiye omicron varyantına önlem almak amacı ile 5 Afrika ülkesine seyahati yasakladı.

OMİCRON VARYANTI NEDİR?

Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün corona virüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu.

Bilim insanları, “Bu varyant şu ana kadar karşılaştıklarımız arasında en tehlikelisi olabilir” yorumunu yaparken şu ana kadar sadece 10 vaka tespit edildiği belirtildi. Üç farklı ülkede bulunduğunu açıklayan London College Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Profesör François Balloux, “Bu varyant muhtemelen teşhis konulmayan bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradı” dedi.

OMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Güney Afrika'da ortaya çıkan Omicron varyantının belirtileri için yeni ortaya çıkan herhangi bir yeni semptom olup olmadığına dair henüz bir rapor yer almazken bilim insanları tarafından yapılan açıklamada teşhis konulamayan bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradığı tahmin ediliyor.

OMİCRON VARYANTI HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar B.1.1.529 mutasyonu taşıyan 100’den az vakanın rapor edildiği ifade edildi. Vakaların çoğunlukla Güney Afrika’da doğrulandığını belirten DSÖ, yeni mutasyonun Hong Kong, İsrail, Botsvana ve Belçika’da da tespit edildiğine dikkat çekti.

TÜRKİYE'DEN OMİCRON VARYANTINA KARŞI İLK HAMLE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir” dedi.