mRNA nedir? BioNTech ve Sinovac mRNA aşısı mı? İşte, mRNA aşıları

mRNA aşısı Türkiye'de BioNTech olarak kullanıma sunuluyor. Aşılama ile bilrikte 'Sinovac mRNA aşısı mı?' sorusu da yöneltilenler arasında. Kovid-19'a karşı uygulanan Sinovac ise inaktif aşıdır. Peki, mRNA ne demek, mRNA aşıları neler? MRNA NEDİR, NE DEMEK? Sağlık Bakanlığı, mRNA aşısını tanımladı. Virüsün genetik kodunu taşıyan RNA’yı içeren aşı. Aşı kişiye enjekte edildikten sonra kişinin hücreleri, bu genetik kodu kullanarak bağışıklık sistemini uyaran maddeleri (antijen) üretir ve bağışıklık sistemini harekete geçirir. MRNA AŞILARI HANGİLERİ? mRNA Aşıları; Hedeflenen mikroorganizmanın antikor oluşturan antijenik yapısının mRNA’sını içeren aşılardır. (COMIRNATY- Pfizer Biontech mRNA aşısı, Moderna mRNA aşısı gibi)

mRNA nedir? BioNTech ve Sinovac mRNA aşısı mı? İşte, mRNA aşıları

mRNA aşısı Türkiye'de BioNTech olarak kullanıma sunuluyor. Aşılama ile bilrikte 'Sinovac mRNA aşısı mı?' sorusu da yöneltilenler arasında. Kovid-19'a karşı uygulanan Sinovac ise inaktif aşıdır. Peki, mRNA ne demek, mRNA aşıları neler?

MRNA NEDİR, NE DEMEK?

Sağlık Bakanlığı, mRNA aşısını tanımladı. Virüsün genetik kodunu taşıyan RNA’yı içeren aşı. Aşı kişiye enjekte edildikten sonra kişinin hücreleri, bu genetik kodu kullanarak bağışıklık sistemini uyaran maddeleri (antijen) üretir ve bağışıklık sistemini harekete geçirir.

MRNA AŞILARI HANGİLERİ?

mRNA Aşıları; Hedeflenen mikroorganizmanın antikor oluşturan antijenik yapısının mRNA’sını içeren aşılardır. (COMIRNATY- Pfizer Biontech mRNA aşısı, Moderna mRNA aşısı gibi)