Kamu Başdenetçisi Malkoç: 28 Şubat Türkiye'ye 20 yıl kaybettirdi

Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Memur-Sen Eskişehir Temsilciliği ve Eğitim-Bir-Sen Eskişehir Şubesi'nce, Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi salonunda düzenlenen 28 Şubattan 2023'e Türkiye konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Programda Malkoçun yanı sıra Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, AKParti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, Eğitim Sen Bir Eskişehir Şube Başkanı İbrahim Akar ile sendika üyeleri yer aldı. Türkiyenin 1950lilerin ardından neredeyse her 10 yılda bir darbe yaşadığını ifade eden Malkoç, 28 Şubat sürecindeyaşadıklarını anlattı. 28 Şubat'ınTürkiyeyi en az 20 yıl geriye döndürdüğünü belirten Malkoç, 28 Şubat darbesinin bir özelliği de FETÖcülerin, 15 Temmuz darbesini yapacak olanların önünü açtı. Çünkü 28 Şubattaki generallerin her birinin yanında kurmay olarak veya yaver olarak, daha sonra 15 Temmuz darbesinde general olarak gördüklerimiz vardı. 28 Şubat bir bakıma FETÖcülerin staj yeriydi. TBMM raporunda var, 300 milyar doların üzerinde para 28 Şubatta hiç edildi, yok edildi. Eğer 28 Şubat olmasaydı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 18 Martta Çanakkale Köprüsünü açtı veya Osmangazi köprüsü veya Türkiyede 56 tane havaalanı var ya. Hızlı trenler yapılıyor ya, o yıllarda bunlar bitmiş olacaktı. 28 Şubat bu anlamda en az 20 sene kaybettirdi Türkiyeye. Fert başına düşen milli gelir 28 Şubat olmasaydı bugün en az 18-20 bin dolar olacaktı dedi. 'GÜNÜMÜZÜN TEBDİLİ KIYAFETİ CİMER'DİR' Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) hattına geçen yıl 6.5 milyon, açık kapıya ise 1 milyon başvuru yapıldığını ifade eden Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, bu kurumları önemsediklerini söyledi. Eskiden tebdili kıyafetle dolaşmanın yerini CİMER ve Kamu Denetçiliği Kurumunun aldığını anlatan Malkoç, 2010 Anayasa değişikliğinden sonra Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı kamu denetçiliği kurumunun kurulması, kişisel verilerikoruma kurulu, CİMER gibi 15in üzerinde kurum kuruldu. Bunlardan en çok tanınanı bilineni CİMER. Kamu Denetçiliği Kurumu, böyle gezip anlatıyoruz. Bilgileri aktarmaya çalışıyoruz. Arkadaşlar bu kurumları önemsiyoruz. CİMER ile ilgili gittiğimiz illerde üniversitede yöneticiler valilikteki, yöneticiler kaymakamlıktakiler diyorlar ki 'CİMERe bilgi belge hazırlamaktan yorulduk.' Kendileri açısından doğru ama bende vatandaşın bir halkın avukatı olarak diyorum k; hiç yorulmayın evet çok lüzumsuz müracaatlar oluyor, doğru çünkü CİMERe 2021 yılında 6.5 milyon başvuru olmuş. Kaymakamlarımızın açık kapıları vardır. Açık kapılara da 1 milyon başvuru olmuş. Evet ne güzel kamuda çalışanları bu yoruyor ama bizim geleneğimizde tarihimizde çok hikayeler anlatılır dimi tebdili kıyafet ile ilgili. Günümüzün tebdili kıyafeti CİMERdir. Kamu Denetçiliği Kurumudur şeklinde konuştu. Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, konferansın ardından salondakilerin sorularını yanıtladı.

Kamu Başdenetçisi Malkoç: 28 Şubat Türkiye'ye 20 yıl kaybettirdi

Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Memur-Sen Eskişehir Temsilciliği ve Eğitim-Bir-Sen Eskişehir Şubesi'nce, Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi salonunda düzenlenen 28 Şubattan 2023'e Türkiye konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Programda Malkoçun yanı sıra Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, AKParti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, Eğitim Sen Bir Eskişehir Şube Başkanı İbrahim Akar ile sendika üyeleri yer aldı.

Türkiyenin 1950lilerin ardından neredeyse her 10 yılda bir darbe yaşadığını ifade eden Malkoç, 28 Şubat sürecindeyaşadıklarını anlattı. 28 Şubat'ınTürkiyeyi en az 20 yıl geriye döndürdüğünü belirten Malkoç, 28 Şubat darbesinin bir özelliği de FETÖcülerin, 15 Temmuz darbesini yapacak olanların önünü açtı. Çünkü 28 Şubattaki generallerin her birinin yanında kurmay olarak veya yaver olarak, daha sonra 15 Temmuz darbesinde general olarak gördüklerimiz vardı. 28 Şubat bir bakıma FETÖcülerin staj yeriydi. TBMM raporunda var, 300 milyar doların üzerinde para 28 Şubatta hiç edildi, yok edildi. Eğer 28 Şubat olmasaydı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 18 Martta Çanakkale Köprüsünü açtı veya Osmangazi köprüsü veya Türkiyede 56 tane havaalanı var ya. Hızlı trenler yapılıyor ya, o yıllarda bunlar bitmiş olacaktı. 28 Şubat bu anlamda en az 20 sene kaybettirdi Türkiyeye. Fert başına düşen milli gelir 28 Şubat olmasaydı bugün en az 18-20 bin dolar olacaktı dedi.

'GÜNÜMÜZÜN TEBDİLİ KIYAFETİ CİMER'DİR'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) hattına geçen yıl 6.5 milyon, açık kapıya ise 1 milyon başvuru yapıldığını ifade eden Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, bu kurumları önemsediklerini söyledi. Eskiden tebdili kıyafetle dolaşmanın yerini CİMER ve Kamu Denetçiliği Kurumunun aldığını anlatan Malkoç, 2010 Anayasa değişikliğinden sonra Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı kamu denetçiliği kurumunun kurulması, kişisel verilerikoruma kurulu, CİMER gibi 15in üzerinde kurum kuruldu. Bunlardan en çok tanınanı bilineni CİMER. Kamu Denetçiliği Kurumu, böyle gezip anlatıyoruz. Bilgileri aktarmaya çalışıyoruz. Arkadaşlar bu kurumları önemsiyoruz. CİMER ile ilgili gittiğimiz illerde üniversitede yöneticiler valilikteki, yöneticiler kaymakamlıktakiler diyorlar ki 'CİMERe bilgi belge hazırlamaktan yorulduk.' Kendileri açısından doğru ama bende vatandaşın bir halkın avukatı olarak diyorum k; hiç yorulmayın evet çok lüzumsuz müracaatlar oluyor, doğru çünkü CİMERe 2021 yılında 6.5 milyon başvuru olmuş. Kaymakamlarımızın açık kapıları vardır. Açık kapılara da 1 milyon başvuru olmuş. Evet ne güzel kamuda çalışanları bu yoruyor ama bizim geleneğimizde tarihimizde çok hikayeler anlatılır dimi tebdili kıyafet ile ilgili. Günümüzün tebdili kıyafeti CİMERdir. Kamu Denetçiliği Kurumudur şeklinde konuştu.

Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, konferansın ardından salondakilerin sorularını yanıtladı.